Piwnica dawniej i dziś. Przeznaczenie i przechowywanie w małych pomieszczeniach.
Zobacz oryginał pt., 23/08/2024 - 16:32Piwnica dawniej i dziś. Przeznaczenie i przechowywanie w małych pomieszczeniach.
Dawniej piwnica, obecnie komórka lokatorska. Dwie nazwy – te same funkcje. Jak dobrze ją zagospodarować ? Co najlepiej w niej przechowywać a czego nie warto ?
Piwnica dawniej
Kiedyś w blokach z wielkiej płyty piwnice były niemalże w standardzie, przynależne do każdego mieszkania. Małe, ciemne, w surowym stanie, bez oświetlenia. Zamykane na kłódkę. Nierzadko wymagające pozbycia się pleśni. Pełniły funkcję „domowego worka bez dna” gdzie wrzucane było wszystko. Przeplatało się to z opcją „przydomowego warzywniaka” gdzie przechowywane były zimowe zapasy. Po jakimś czasie żadne z domowników nie wiedziało już gdzie co jest a znalezienie czegoś graniczyło z cudem.
Komórka lokatorska dziś
Obecnie komórka lokatorska stanowi dodatkową opcję przy wykupie mieszkania. Poza pierwotnym przeznaczeniem ma niewiele wspólnego z piwnicą z dawnych lat. Czysta, z oświetleniem, z zamkiem w drzwiach zamiast kłódki. Jasna, ustawna.
Jednak oba miejsca trzeba odpowiednio przygotować bądź zrobić w nich porządek aby w pełni z nich korzystać. Jeśli mamy pustą przestrzeń do zagospodarowania to dobry start. Zaplanujmy co i gdzie powinno się znaleźć. Możemy podzielić półki na tzw. sekcje. Doposażenie naszego pomieszczenia w regały magazynowe pod wymiar będzie wygodnym rozwiązaniem. Ważne aby wcześniej sprawdzić ich nośność. Na dole umieśćmy cięższe rzeczy, typu skrzynki z narzędziami, opony. Z przodu na półkach postawmy rzeczy, po które będziemy częściej sięgać, np. słoiki, weki.
Jeśli mamy już zagospodarowaną piwnicę, to warto raz na jakiś czas zweryfikować przydatność zmagazynowanych rzeczy. Może okazać się, że wiele z nich nie nadaje się już do użytku, jak produkty żywnościowe, które straciły datę przydatności czy puszki z farbą, które uległy zeschnięciu.
Przechowywanie – co warto a czego nie
Zwróć uwagę na fakt, że nie wszystko warto przechowywać w piwnicy bez narażenia na jakiekolwiek szkody. Zacznijmy od rzeczy wartościowych, które mogą być kuszące dla złodziei. Zaopatrz się w dodatkowy sejf albo zdecyduj się na przechowywanie w skrytce bankowej.
Kolejnym aspektem będzie magazynowanie dokumentów, które nie mając odpowiednich warunków mogą zawilgotnieć a ich treść ulegnie rozmazaniu czy też wyblaknięciu. Produkty łatwopalne należałoby dodatkowo zabezpieczyć by zminimalizować ryzyko pożaru. Przystosowane są do tego typy zabezpieczeń odpowiednie szafy. Nie wolno natomiast przechowywać w piwnicy butli z gazem czy też fajerwerków. Obecność gaśnicy też jest wskazana.
Przechowywanie przedmiotów wrażliwych takich jak sprzęt elektroniczny, sprzęt fotograficzny, małe AGD może być ryzykowne ze względu na pojawienie się wilgoci.
Ważne dla nas pamiątki obowiązkowo zabezpieczmy przed kurzem. Możemy je owinąć w folię, spakować do dodatkowego kartonu.
Co jeśli nie piwnica/komórka lokatorska ?
Alternatywą dla nich będą mini magazyny znajdujące się blisko twojego miejsca zamieszkania. Tak zwane boksy magazynowe usytuowane w wewnętrznych halach. Stała temperatura, brak wilgoci, obecność prądu oraz nie narażenie na czynniki zewnętrzne, stwarzają odpowiednie warunki do przechowywania rzeczy wrażliwych. Różne metraże boksów będą odpowiednio przystosowane nawet do przechowywania większych gabarytów. Magazyny typu self storage są także monitorowane a pozostawione w nich rzeczy ubezpieczone.
Przydomową komórkę przeznacz na rzeczy, które chcesz mieć pod ręką. Idealnie sprawdzi się jako piwniczka na wina czy przechowalnia domowych weków. Pozostałe dobra przenieś do Kangu.
Artykuł Piwnica dawniej i dziś. Przeznaczenie i przechowywanie w małych pomieszczeniach. pochodzi z serwisu .
Zaloguj się, żeby dodać komentarz.